Počet výsledků: 27

Otevřít filtraci

Agonisté melatoninových receptorů jsou léky, které se používají zejména při léčbě poruch spánku a deprese. Princip jejich působení spočívá v tom, že se vážou na stejné receptory (tzv. melatoninové receptory) jako přirozeně produkovaný hormon melatonin. Agonisté melatoninových receptorů podporují spánek a ovlivňují cirkadiánní rytmus. Příkladem agonisty melatoninových receptorů je agomelatin. Viz také agonista, melatonin, receptor.

Agonisté dopaminu, dopaminergika neboli dopaminergní léky jsou léky, které napodobují účinek dopaminu, neboť působí na dopaminové receptory. Agonisté dopaminu se používají zejména při léčbě pacientů s Parkinsonovou nemocí. Viz také agonista, dopamin, dopaminergní.

Agonista je látka, která připomíná svým působením přirozenou látku (např. hormon nebo neurotransmiter) tím, že se váže na specifický buněčný receptor a aktivuje jeho funkci. Příklady: Morfin je agonista endorfinů, neboť v mozku se váže na stejné receptory (tzn. na místa, kam se za normálních okolností vážou endorfiny) a vyvolává podobné účinky, jaké by měly endorfiny. Zjevnou nevýhodou morfinu je však jeho návykovost. Agonisté dopaminu napodobují účinek dopaminu. Agonisté melatoninových receptorů se se vážou na stejné receptory (tzv. melatoninové receptory) jako přirozeně produkovaný hormon melatonin. Opakem agonisty je antagonista.

Antagonisté alfa-adrenergních receptorů je jiný název pro alfa-blokátory.

Antagonisté beta-adrenergních receptorů je jiný název pro beta-blokátory. Viz také antagonista, receptor.

Antagonisté estrogenových receptorů jsou léky blokující účinky estrogenů (ženských pohlavních hormonů) tím, že se vážou na estrogenové receptory. Antagonisté estrogenových receptorů se řadí mezi antiestrogeny a užívají se například při léčbě karcinomu prsu. Viz také antagonista, estrogenové receptory.

Antagonisté leukotrienových receptorů je jiný název pro antileukotrieny. Viz také antagonista, receptor.

Endocytóza zprostředkovaná receptorem neboli RME (zkratka pochází z anglického názvu receptor-mediated endocytosis) je jedním ze tří základních typů endocytózy, tj. „pohlcení“ nějakého materiálu směrem dovnitř buňky. Při RME buňka pomocí své plazmatické membrány pohlcuje hormony, proteiny, metabolity, v některých případech i viry. Na rozdíl od fagocytózy je však RME vysoce selektivní, tzn. do buňky mohou tímto způsobem vstoupit pouze látky, které se předtím navážou na konkrétní receptor. Obrázek: Tři typy endocytózy (zleva doprava): fagocytóza, pinocytóza, endocytóza zprostředkovaná receptorem. (Zdroj: LadyofHats, Public domain, via Wikimedia Commons) Viz také endocytóza, receptor.

Senzorické receptory je jiný název pro smyslové receptory. Viz také senzorický, receptor.

Estrogenové receptory (někdy též „estrogenní receptory“) jsou hormonální receptory, které mají schopnost vázat estrogeny (ženské pohlavní hormony). Estrogenové receptory se nacházejí především v buňkách ženských pohlavních orgánů, v některých dalších typech tkání a také v některých nádorových buňkách. Například u karcinomu prsu se estrogeny vážou na estrogenové receptory uvnitř nádorových buněk, což způsobuje další růst nádoru. Viz také estrogeny, receptor.

Zobrazeno 1 až 10 z 27

Počet výsledků